Listing Results NCERT Solutions For Class 6-12 Login
About 19 results and 8 answers. NCERT Solutions for Class 6 - CBSE
9 hours ago NCERT Solutions Class 6 Maths, Science, Social Science and English prepared by expert teachers at BYJU'S for the year 2021-22 can be downloaded as free PDFs. Visit to get the NCERT Solutions for all subjects of Class 6 .
Show more
See More
CBSE NCERT Solutions for Class 6 To 12: Download Free
11 hours ago NCERT Solutions: Students studying on the CBSE board can find the comprehensive and accurate free NCERT Solutions PDF referring to this article.In this article, we have provided NCERT Solutions from Class 6 to Class 12 for the latest syllabus. Our NCERT solutions for the academic year of 2021-22 are devised by the best Subject Matter Experts in India.
Show more
See More
NCERT Solutions For Class 6 Maths Chapter 12 : Ratio And
4 hours ago
- Exercises of NCERT Solutions Class 6 Maths Chapter 12 – Ratio and Proportion Exercises of NCERT Solutions Class 6 Maths Chapter 12 – Ratio and Proportion Access NCERT Solutions for Class 6 Chapter 12: Ratio and Proportion
Exercise 12.1 page no: 251
1. There are 20 girls and 15 boys in a class.
(a) What is the ratio of number of girls to the number of boys?
(b) What is the ratio of number of girls to the total number of students in the class?
Solutions:
Given
Number of girls = 20 girls
Number of boys = 15 boys
Total number of students = 20 + 15
= 35
(a) Ratio of number of girls to number of boys = 20 / 15 = 4 / 3
(b) Ratio of number of girls to total number of students = 20 / 35 = 4 / 7
2. Out of 30 students in a class, 6 like football, 12 like cricket and remaining like tennis. Find the ratio of (a) Number of students liking football to number of students liking tennis.
(b) Number of students liking cricket to total number of students.
Solutions:
Given
Number of students who like football = 6
Number of students who like cricket = 12
Number of students who like tennis = 30 – 6 – 12
= 12
(a) Ratio of number of students liking football to the number of students liking tennis
= 6 / 12 = 1 / 2
(b) Ratio of number of students liking cricket to total number of
= 12 / 30
= 2 / 5
3. See the figure and find the ratio of (a) Number of triangles to the number of circles inside the rectangle.
(b) Number of squares to all the figures inside the rectangle.
(c) Number of circles to all the figures inside the rectangle.
Solutions:
Given in the figure
Number of triangles = 3
Number of circles = 2
Number of squares = 2
Total number of figures = 7
(a) Ratio of number of triangles to the number of circles inside the rectangle
= 3 / 2
(b) Ratio of number of squares to all the figures inside the rectangle
= 2 / 7
(c) Ratio of number of circles to all the figures inside the rectangle
= 2 / 7
4. Distance travelled by Hamid and Akhtar in an hour are 9 km and 12 km. Find the ratio of speed of Hamid to the speed of Akhtar.
Solutions:
We know that the speed of a certain object is the distance travelled by that object in an hour
Distance travelled by Hamid in one hour = 9 km
Distance travelled by Akhtar in one hour = 12 km
Speed of Hamid = 9 km/hr
Speed of Akhtar = 12 km/hr
Ratio of speed of Hamid to the speed of Akhtar = 9 / 12 = 3 / 4
5. Fill in the following blanks:
15 / 18 = ☐ / 6 = 10 / ☐ = ☐ / 30 [Are these equivalent ratios?]
Solutions:
15 / 18 = (5 × 3) / (6 × 3)
= 5 / 6
5 / 6 = (5 × 2) / (6 × 2)
= 10 / 12
5 / 6 = (5 × 5) / (6 × 5)
= 25 / 30
Hence, 5, 12 and 25 are the numbers which come in the blanks, respectively.
Yes, all are equivalent ratios.
6. Find the ratio of the following:
(a) 81 to 108
(b) 98 to 63
(c) 33 km to 121 km
(d) 30 minutes to 45 minutes
Solutions:
(a) 81 / 108 = (3 × 3 × 3 × 3) / (2 × 2 × 3 × 3 × 3)
= 3 / 4
(b) 98 / 63 = (14 × 7) / (9 × 7)
= 14 / 9
(c) 33 / 121 = (3 × 11) / (11 × 11)
= 3 / 11
(d) 30 / 45 = (2 × 3 × 5) / (3 × 3 × 5)
= 2 / 3
7. Find the ratio of the following:
(a) 30 minutes to 1.5 hours
(b) 40 cm to 1.5 m
(c) 55 paise to ₹ 1
(d) 500 ml to 2 litres
Solutions:
(a) 30 minutes to 1.5 hours
30 min = 30 / 60
= 0.5 hours
Required ratio = (0.5 × 1) / (0.5 × 3)
= 1 / 3
(b) 40 cm to 1.5 m
1.5 m = 150 cm
Required ratio = 40 / 150
= 4 / 15
(c) 55 paise to ₹ 1
₹ 1 = 100 paise
Required ratio = 55 / 100 = (11 × 5) / (20 × 5) = 11 / 20
(d) 500 ml to 2 litres
1 litre = 1000 ml
2 litre = 2000 ml
Required ratio = 500 / 2000 = 5 / 20 = 5 / (5 × 4) = 1 / 4
8. In a year, Seema earns ₹ 1,50,000 and saves ₹ 50,000. Find the ratio of
(a) Money that Seema earns to the money she saves
(b) Money that she saves to the money she spends.
Solutions:
Money earned by Seema = ₹ 150000
Money saved by her = ₹ 50000
Money spent by her = ₹ 150000 – ₹ 50000 = ₹ 100000
(a) Ratio of money earned to money saved = 150000 / 50000 = 15 / 5
= 3 / 1
(b) Ratio of money saved to money spent = 50000 / 100000 = 5 / 10
= 1 / 2
9. There are 102 teachers in a school of 3300 students. Find the ratio of the number of teachers to the number of students.
Solutions:
Given
Number of teachers in a school = 102
Number of students in a school = 3300
Ratio of number of teachers to the number of students = 102 / 3300
= (2 × 3 × 17) / (2 × 3 × 550)
= 17 / 550
10. In a college, out of 4320 students, 2300 are girls. Find the ratio of
(a) Number of girls to the total number of students.
(b) Number of boys to the number of girls.
(c) Number of boys to the total number of students.
Solutions:
Given
Total number of students = 4320
Number of girls = 2300
Number of boys = 4320 – 2300
= 2020
(a) Ratio of number of girls to the total number of students = 2300 / 4320
= (2 × 2 × 5 × 115) / (2 × 2 × 5 × 216)
= 115 / 216
(b) Ratio of number of boys to the number of girls = 2020 / 2300
= (2 × 2 × 5 × 101) / (2 × 2 × 5 × 115)
= 101 / 115
(c) Ratio of number of boys to the total number of students = 2020 / 4320
= (2 × 2 × 5 × 101) / (2 × 2 × 5 × 216)
= 101 / 216
11. Out of 1800 students in a school, 750 opted basketball, 800 opted cricket and remaining opted table tennis. If a student can opt only one game, find the ratio of
(a) Number of students who opted basketball to the number of students who opted table tennis.
(b) Number of students who opted cricket to the number of students opting basketball.
(c) Number of students who opted basketball to the total number of students.
Solutions:
(a) Ratio of number of students who opted basketball to the number of students who opted table tennis = 750 / 250 = 3 / 1
(b) Ratio of number of students who opted cricket to the number of students opting basketball
= 800 / 750 = 16 / 15
(c) Ratio of number of students who opted basketball to the total number of students
= 750 / 1800 = 25 / 60 = 5 / 12
12. Cost of a dozen pens is ₹ 180 and cost of 8 ball pens is ₹ 56. Find the ratio of the cost of a pen to the cost of a ball pen.
Solutions:
Cost of a dozen pens = ₹ 180
Cost of 1 pen = 180 / 12
= ₹ 15
Cost of 8 ball pens = ₹ 56
Cost of 1 ball pen = 56 / 8
= ₹ 7
Hence, required ratio is 15 / 7
13. Consider the statement: Ratio of breadth and length of a hall is 2: 5. Complete the following table that shows some possible breadths and lengths of the hall. Breadth of the hall (in metres)
10 40 Length of the hall (in metres)
25
50 Solutions:
(i) Length = 50 m
Breadth / 50 = 2 / 5
By cross multiplication
5× breadth = 50 × 2
Breadth = (50 × 2) / 5
= 100 / 5
= 20 m
(ii) Breadth = 40 m
40 / Length = 2 / 5
By cross multiplication
2 × Length = 40 × 5
Length = (40 × 5) / 2
Length = 200 / 2
Length = 100 m
14. Divide 20 pens between Sheela and Sangeeta in the ratio of 3: 2.
Solutions:
Terms of 3: 2 = 3 and 2
Sum of these terms = 3 + 2
= 5
Now Sheela will get 3 / 5 of total pens and Sangeeta will get 2 / 5 of total pens
Number of pens having with Sheela = 3 / 5 × 20
= 3 × 4
= 12
Number of pens having with Sangeeta = 2 / 5 × 20
= 2 × 4
= 8
15. Mother wants to divide ₹ 36 between her daughters Shreya and Bhoomika in the ratio of their ages. If age of Shreya is 15 years and age of Bhoomika is 12 years, find how much Shreya and Bhoomika will get. Solutions:
Ratio of ages = 15 / 12
= 5 / 4
Hence, mother wants to divide ₹ 36 in the ratio of 5: 4
Terms of 5: 4 are 5 and 4
Sum of these terms = 5 + 4
= 9
Here Shreya will get 5 / 9 of total money and Sangeeta will get 4 / 9 of total money
The amount Shreya get = 5 / 9 × 36
= 20
The amount Sangeeta get = 4 / 9 × 36
= 16
Therefore Shreya will get ₹ 20 and Sangeeta will get ₹ 16
16. Present age of father is 42 years and that of his son is 14 years. Find the ratio of
(a) Present age of father to the present age of son
(b) Age of the father to the age of son, when son was 12 years old.
(c) Age of father after 10 years to the age of son after 10 years.
(d) Age of father to the age of son when father was 30 years old.
Solutions:
(a) Present age of father = 42 years
Present age of son = 14 years
Required ratio 42 / 14
= 3 / 1
(b) The son was 12 years old 2 years ago. So the age of father 2 years ago will be
= 42 – 2 = 40 years
Required ratio = 40 / 12 = (4 × 10) / (4 × 3) = 10 / 3
(c) After ten years age of father = 42 + 10 = 52 years
After 10 years age of son = 14 + 10 = 24 years
Required ratio = 52 / 24 = (4 × 13) / (4 × 6)
= 13 / 6
(d) 12 years ago, age of father was 30
At that time age of son = 14 – 12
= 2 years
Required ratio = 30 / 2 = (2 × 15) / 2
= 15 / 1 Exercise 12.2 page no: 255
1. Determine if the following are in proportion. (a) 15, 45, 40, 120 (b) 33, 121, 9, 96 (c) 24, 28, 36, 48 (d) 32, 48, 70, 210 (e) 4, 6, 8, 12 (f) 33, 44, 75, 100
Solutions:
(a) 15, 45, 40, 120
15 / 45 = 1 / 3
40 / 120 = 1 / 3
Hence, 15: 45 = 40:120
∴ These are in a proportion
(b) 33, 121, 9, 96
33 / 121 = 3 / 11
9 / 96 = 3 / 32
Hence 33:121 ≠ 9: 96
∴ These are not in a proportion
(c) 24, 28, 36, 48
24 / 28 = 6 / 7
36 / 48 = 3 / 4
Hence, 24: 28 ≠ 36:48
∴ These are not in a proportion
(d) 32, 48, 70, 210
32 / 48 = 2 / 3
70 / 210 = 1 / 3
Hence, 32: 48 ≠ 70: 210
∴ These are not in a proportion
(e) 4, 6, 8, 12
4 / 6 = 2 / 3
8 / 12 = 2 / 3
Hence 4: 6 = 8: 12
∴ These are in a proportion
(f) 33, 44, 75, 100
33/ 44 = 3/ 4
75 / 100 = 3 / 4
Hence, 33:44 = 75: 100
∴ These are in a proportion
2. Write True (T) or False ( F ) against each of the following statements : (a) 16 : 24 :: 20 : 30 (b) 21: 6 :: 35 : 10 (c) 12 : 18 :: 28 : 12
(d) 8 : 9 :: 24 : 27 (e) 5.2 : 3.9 :: 3 : 4 (f) 0.9 : 0.36 :: 10 : 4
Solutions:
(a) 16: 24 :: 20: 30
16 / 24 = 2 / 3
20 / 30 = 2 / 3
Hence, 16: 24 = 20: 30
Therefore True
(b) 21: 6:: 35: 10
21 / 6 = 7 / 2
35 / 10 = 7 / 2
Hence, 21: 6 = 35: 10
Therefore True
(c) 12: 18 :: 28: 12
12 / 18 = 2 / 3
28 / 12 = 7 / 3
Hence, 12: 18 ≠ 28:12
Therefore False
(d) 8: 9:: 24: 27
We know that = 24 / 27 = (3 × 8) / (3 × 9)
= 8 / 9
Hence, 8: 9 = 24: 27
Therefore True
(e) 5.2: 3.9:: 3: 4
As 5.2 / 3.9 = 3 / 4
Hence, 5.2: 3.9 ≠ 3: 4
Therefore False
(f) 0.9: 0.36:: 10: 4
0.9 / 0.36 = 90 / 36
= 10 / 4
Hence, 0.9: 0.36 = 10: 4
Therefore True
3. Are the following statements true? (a) 40 persons : 200 persons = ₹ 15 : ₹ 75 (b) 7.5 litres : 15 litres = 5 kg : 10 kg (c) 99 kg : 45 kg = ₹ 44 : ₹ 20 (d) 32 m : 64 m = 6 sec : 12 sec (e) 45 km : 60 km = 12 hours : 15 hours
Solutions:
(a) 40 persons : 200 persons = ₹ 15 : ₹ 75
40 / 200 = 1 / 5
15 / 75 = 1 / 5
Hence, True
(b) 7.5 litres : 15 litres = 5 kg : 10 kg
7.5 / 15 = 1 / 2
5 / 10 = 1 / 2
Hence, True
(c) 99 kg : 45 kg = ₹ 44 : ₹ 20
99 / 45 = 11 / 5
44 / 20 = 11 / 5
Hence, True
(d) 32 m : 64 m = 6 sec : 12 sec
32 / 64 = 1 / 2
6 / 12 = 1 / 2
Hence, True
(e) 45 km : 60 km = 12 hours : 15 hours
45 / 60 = 3 / 4
12 / 15 = 4 / 5
Hence, False
4. Determine if the following ratios form a proportion. Also, write the middle terms and extreme terms where the ratios form a proportion. (a) 25 cm : 1 m and ₹ 40 : ₹ 160 (b)39 litres : 65 litres and 6 bottles : 10 bottles (c) 2 kg : 80 kg and 25 g : 625 g (d) 200 mL : 2.5 litre and ₹ 4 : ₹ 50
Solutions:
(a) 25 cm : 1 m and ₹ 40 : ₹ 160
25 cm = 25 / 100 m
= 0.25 m
0.25 / 1 = 1 / 4
40 / 160 = 1 / 4
Yes, these are in a proportion
Middle terms are 1 m, ₹ 40 and Extreme terms are 25 cm, ₹ 160
(b) 39 litres : 65 litres and 6 bottles : 10 bottles
39 / 65 = 3 /5
6 / 10 = 3 / 5
Yes, these are in a proportion
Middle terms are 65 litres, 6 bottles and Extreme terms are 39 litres, 10 bottles
(c) 2 kg : 80 kg and 25 g : 625 g
2 / 80 = 1 / 40
25 / 625 = 1 / 25
No, these are not in a proportion
(d) 200 mL : 2.5 litre and ₹ 4 : ₹ 50
1 litre = 1000 ml
2.5 litre = 2500 ml
200 / 2500 = 2 / 5
4 / 50 = 2 / 25
Yes, these are in a proportion
Middle terms are 2.5 litres, ₹ 4 and Extreme terms are 200 ml, ₹ 50 Exercise 12.3 page no: 259
1. If the cost of 7 m of cloth is ₹ 1470, find the cost of 5 m of cloth. Solutions:
Given
Cost of 7 m cloth = ₹ 1470
Cost of 1 m cloth = 1470 / 7
= ₹ 210
So, cost of 5 cloth = 210 × 5 = 1050
∴ Cost of 5 m cloth is ₹ 1050
2. Ekta earns ₹ 3000 in 10 days. How much will she earn in 30 days?
Solutions:
Money earned by Ekta in 10 days = ₹ 3000
Money earned in one day by her = 3000 / 10
= ₹ 300
So, money earned by her in 30 days = 300 × 30
= ₹ 9000
3. If it has rained 276 mm in the last 3 days, how many cm of rain will fall in one full week (7 days)? Assume that the rain continues to fall at the same rate.
Solutions:
Measure of rain in 3 days = 276 mm
Measure of rain in one day = 276 / 3
= 92 mm
So, measure of rain in one week i.e 7 days = 92 × 7
= 644 mm
= 644 / 10
= 64.4 cm
4. Cost of 5 kg of wheat is ₹ 91.50. (a) What will be the cost of 8 kg of wheat? (b) What quantity of wheat can be purchased in ₹ 183? Solutions:
(a) Cost of 5 kg wheat = ₹ 91.50.
Cost of 1 kg wheat = 91.50 / 5
= ₹ 18.3
So, cost of 8 kg wheat = 18.3 × 8
= ₹ 146.40
(b) Wheat purchased in ₹ 91.50 = 5 kg
Wheat purchased in ₹ 1 = 5 / 91.50 kg
So, wheat purchased in ₹ 183 = (5 / 91.50) × 183
= 10 kg
5. The temperature dropped 15 degree celsius in the last 30 days. If the rate of temperature drop remains the same, how many degrees will the temperature drop in the next ten days? Solutions:
Temperature drop in 30 days = 150 C
Temperature drop in 1 day = 15 / 30
= (1 / 2)0 C
So, temperature drop in next 10 days = (1 / 2) × 10
= 50 C
∴ The temperature drop in the next 10 days will be 50 C
6. Shaina pays ₹ 15000 as rent for 3 months. How much does she has to pay for a whole year, if the rent per month remains same? Solutions:
Rent paid by Shaina in 3 months = ₹ 15000
Rent for 1 month = 15000 / 3 = ₹ 5000
So, rent for 12 months i.e 1 year = 5000 × 12 = ₹ 60,000
∴ Rent paid by Shaina in 1 year is ₹ 60,000
7. Cost of 4 dozen bananas is ₹ 180. How many bananas can be purchased for ₹ 90?
Solutions:
Number of bananas bought in₹ 180 = 4 dozens
= 4 × 12
= 48 bananas
Number of bananas bought in ₹ 1 = 48 / 180
So, number of bananas bought in ₹ 90 = (48 / 180) × 90
= 24 bananas
∴ 24 bananas can be purchased in ₹ 90
8. The weight of 72 books is 9 kg. What is the weight of 40 such books?
Solutions:
Weight of 72 books = 9 kg
Weight of 1 book = 9 / 72
= 1 / 8 kg
So, weight of 40 books = (1 / 8) × 40
= 5 kg
∴ Weight of 40 books is 5 kg
9. A truck requires 108 litres of diesel for covering a distance of 594 km. How much diesel will be required by the truck to cover a distance of 1650 km? Solutions:
Diesel required for 594 km = 108 litres
Diesel required for 1 km = 108 / 594
= 2 / 11 litre
So, diesel required for 1650 km = (2 / 11) × 1650
= 300 litres
∴ Diesel required by the truck to cover a distance of 1650 km is 300 litres
10. Raju purchases 10 pens for ₹ 150 and Manish buys 7 pens for ₹ 84. Can you say who got the pens cheaper?
Solutions:
Pens purchased by Raju in ₹ 150 = 10 pens
Cost of 1 pen = 150 / 10
= ₹ 15
Pens purchased by Manish in ₹ 84 = 7 pens
Cost of 1 pen = 84 / 7
= ₹ 12
∴ Pens purchased by Manish are cheaper than Raju
11. Anish made 42 runs in 6 overs and Anup made 63 runs in 7 overs. Who made more runs per over?
Solutions:
Runs made by Anish in 6 overs = 42
Runs made by Anish in 1 over = 42 / 6
= 7
Runs made by Anup in 7 overs = 63
Runs made by Anup in 1 over = 63 / 7
= 9
∴ Anup scored more runs than Anish. Frequently Asked Questions on NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 12
- Explain the golden ratio covered in the Chapter 12 of NCERT Solutions for Class 6 Maths. Explain the golden ratio covered in the Chapter 12 of NCERT Solutions for Class 6 Maths.Two quantities are in the golden ratio if their ratio is the same as the ratio of their sum to the larger of the two quantities.
Show more
See More
NCERT Solutions
9 hours ago This NCERT Solutions App provide a complete explanation question by question, to help the students of all Classes, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 12
Show more
See More
NCERT Solutions for Class 6 to 12 - Free Complete CBSE
5 hours ago Click on it and the exercise with the detailed NCERT free solutions for class 12, 11, 10, 9, 8, 7 and 6 will be displayed on the screen depending upon the class chosen. Start working on the problems with the help of these solutions. NCERT Solutions for Class 12. The stepping stone and foundation to higher studies in this class 12th.
Show more
See More
NCERT Solutions for Class 6
8 hours ago NCERT Solutions for Class 6 plays an important role in shaping the long term of student career. Grades which a student secure in their school board exam essentially shape the prospects for the student. The CBSE Class 6 school exams consist of English Hindi Maths Sanskrit Science Social Science Civics Social Science Geography Social Science History.
Show more
See More
NCERT Solutions for Class 6 Maths Exercise 12.2 Chapter
9 hours ago By referring the NCERT Solutions For Class 6 Maths Chapter 12 Ratio And Proportion Exercise 12.2 while solving problems from the NCERT textbook, students gain an overall idea about the concepts covered under this exercise. When two ratios are equal, we consider them to be proportional to each other. These NCERT Solutions for Class 6 Maths are prepared after conducting vast research on …
Show more
See More
NCERT Solutions for Class 6 (Updated for 2020-21
6 hours ago NCERT Solutions for Class 6. August 15, 2020 by phani. NCERT Solutions for Class 6 are solved by experts of LearnCBSE.in in order to help students to obtain excellent marks in their board examination. All the questions and answers that are present in the CBSE NCERT Books has been included in this page. We have provided all the Class 6 NCERT ...
Show more
See More
NCERT Solutions for Class 6 - Meritnation
8 hours ago With the class 6 NCERT solutions, the quality of the study materials is being effectively maintained. Prepared by the experts of Meritnation.com, both subjective and MCQ type questions along with their answers and solutions are being provided in the class 6 NCERT Solutions keeping in mind the exact requirement of the class 6 students.
Show more
See More
NCERT Solutions CBSE Class 6 to 12 Science CBSE
11 hours ago NCERT Solutions Class 6 to 12 - Subject List. NCERT Solutions are the top priority for all the students preparing for their exams. There are answers to every question in the textbooks for CBSE Classes 6 - 12. A set of skilled and experienced subject experts have researched and drafted these solutions that will prove of best use to students.
Show more
See More
NCERT Solutions for Class 6 Science Chapter 12 Electricity
10 hours ago NCERT Solutions Class 6 Science Chapter 12 – Free PDF Download. NCERT Solutions for Class 6 Science Chapter 12 Electricity and Circuits has answers and explanations to fill in the blanks, true or false, circuit diagram and descriptive answering questions, which will guide you in understanding the concepts involved in the chapter Electricity and Circuits.
Show more
See More
NCERT Solutions for Class 6
10 hours ago NCERT Solutions for Class 6 – All Subject Chapters . The NCERT Solutions for English for Class 6. Two Textbooks of NCERT are Taught in Class 6 English. These are : A Pact with the Sun: There are 10 chapters in this textbook. Some of the chapters which are present in this book are as follows: The first chapter is “A Tale of Two Birds”.
Show more
See More
NCERT Solutions for Class 6 Maths Exercise 12.1 Chapter 12
12 hours ago NCERT Solutions For Class 6 Maths Exercise 12.1 of Chapter 12 Ratio And Proportion discusses the concept of ratio. Comparison of two quantities which we observe in our daily activities can be done either as a ratio or a proportion.
Show more
See More
Learn CBSE & NCERT Solutions for Class 6 to 12 - Download
8 hours ago NCERT Books Solutions Class 6 to Class 12 all Subjects – Learn CBSE Solutions. NCERT books are well-known for being the best for CBSE board exam preparation. However, merely memorising the NCERT books a few weeks before the exams will not benefit the students in any way. Students can study the NCERT books thoroughly well before the board exam, getting plenty of time to practise questions ...
Show more
See More
NCERT Solutions for Class 6 English
8 hours ago Latest NCERT Solutions for Class 6 English are provided here for Honeysuckle,A Pact With The Sun
Show more
See More
Cbse Ncert Solutions For Class 12 Maths
1 hours ago Ncert Solution for class 6 to 12 download in pdf . Ncert Help provides best ncert solution for class 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12. Student can also download these solutions in pdf. NCERT Solutions for Class 6 (Updated for 2021-22) - CBSE NCERT Class 6 Solutions – Download Free PDFs. NCERT Solutions for Class 6 has topics from the CBSE Class 6
Show more
See More
Ncert class 12 maths ch-6 solution - Docmerit
2 hours ago Hello students/teacher/parents in this file you can get all the answers of ncert class 12 ch 6 solutions. Thanks for the purchase! Ncert class 12 maths ch-6 solution - Docmerit
Show more
See More
Electrostatics Class 12 Ncert Solutions
8 hours ago electrostatics-class-12-ncert-solutions 2/4 Downloaded from future.fuller.edu on November 17, 2021 by guest Oswaal NCERT Exemplar Problem-Solutions, Class 12 (3 Book Sets) Physics, Chemistry, Mathematics (For Exam 2022)-Oswaal Editorial Board 2021-09-30 • Chapter wise & Topic wise presentation for ease of
Show more
See More
Class 12 Chemistry Ncert Exercise Solutions
6 hours ago class-12-chemistry-ncert-exercise-solutions 1/2 Downloaded from edu-dev.fuller.edu on November 17, 2021 by guest [eBooks] Class 12 Chemistry Ncert Exercise Solutions When people should go to the ebook stores, search opening by shop, shelf by shelf, it is really problematic.
Show more
See More